صفحه اصلی
مهندسی برق
دوره های آموزشی
تحقیق و توسعه
همکاری بانهادها
اخبار
محصولات
سوالات متداول
9+1 دليل انتخاب ما
نمایندگی ها
درباره ما
   siemens

 

PLC S7

 

معرفی نرم افزار برنامه نویسی PLC های شرکت زیمنس

معرفی plc های زیمنسS7

معرفی نرم افزار:

PLC از عبارت Programmable Logic Controller به معنای کنترل کننده قابل برنامه ریزی گرفته شده است. کنترل کننده برنامه پذیری است که از خانواده کامپیوتر‌ها به شمار می‌‌آید. این کنترل کننده که عمدتاً در مقاصد صنعتی به کار می رود ورودی ها را می گیرد و بر اساس برنامه‌ای که در حافظه آن نوشته شده خروجی‌‌های لازم را برای ماشین یا فرآیندی که تحت کنترل آن است صادر می نماید.

شرکت زیمنس برای سیستمهای اتوماسیون سری PLC هایS400-S300-S200  (معروفترین و پر کاربردی ترین سری در ایران) را تولید کرده که برنامه ریزی و پیکربندی سخت افزاری این سری از PLC ها را میتوان با استفاده از نرم افزار SIMATIC MANAGER  انجام داد. زبان برنامه نویسی مورد استفاده در این نرم افزارSTEP 7   است که در حالت گرافیک (استفاده از بلوکهای آماده موجود در برنامه) بسیار ساده نیز هست. شرکت زیمنس بعد از سری S5 و برای گسترش زمینه فعالیت سیستمهای کنترلی که تولید می کرد سریS7 رو به بازار معرفی کرد که این سری از PLC ها شامل چند رده کلی هستند که مشخصات هر گروه تایین کننده رمینه کاری اون دره است. در اینجا به طور مفید PLC های زیمنس مدل S7 را با کاربردهایش برای شما معرفی کرده ایم.

S7 200

این رده در واقع یک PLC کوچک به شمار میرود که جایگزین مناسب سیستم های رله ای است و تعداد محدودی ورودی و خروجی را پشیبانی میکند و برای کنترل دستگاههای کوچک مانند سیستمهای تراشکاری اتومات و موارد مشابه استفاده میشود. ارزان، غیرمازولار و قابلیت گسترش محدودی دارد که شامل یک سری از کارتهای جانبی برای ارتباط با اینورتر و مثال ان میباشد.و به سه زبان LAD,STL,FBD   قابل برنامه نویسی است. چند مدل از CPUآن:CPU221-222-224-226-226XM می باشد.CPU221 قابلیت گسترش را ندارد ولی CPU222 تا 2 مازول توسعه می یابد.

توجه:برای download برنامه آن نیاز به یک رابط ppi وrs232داریم.

S7 300

این رده دارای زمینه کاری گسترده در صنایع سبک و سنگین بوده و به صورت مدولار طراحی شده که اجازه گسترش ورودی و خروجیها و کارتهای جانبی را در حد متوسط به این PLC میدهد.

در این PLC منبع تغذیه CPU ورودیها و خروجیها (دیجیتال یا انالوگ) و کارتهای ارتباطی (برای ارتباط با سایر PLC ها که از ان کارت برای ارتباط استفاده میکنند ) کارتهای واسط (برای ارتباط PLC با ورودیها و خروجیهایی که دور از PLC نصب شده اند) و کارتهای تابع (برای ارتباط با تجهیزاتی که دارای پردازنده مجزا هستند ) به صورت مجزا میباشد که بنا به نیاز میتوان چیدمان انها را انتخاب نمود.

سری های S7 300:

S7 300: برای کارکرد در محیط های معمولی است.

S7 300C: شبیه نسخه S7 300 است با مدول های اضافه تر همچون ورودی خروجی

S7 300F:به این نسخه اصطلاحا Fail-Safe می گویند و در فرایند هایی که ایمنی بالا نیاز باشد استفاده می گردد.

نکته: S7 300 تا 4 ریل را پشتیبانی می کند که هر ریل می تواند 88مازول سیگنال sm را در بر بگیرد.این plc امکان توسعه 32 مازول را دارد.

نکته:تمام plc های S7 300 دارای درگاهی موسوم به MPI هستند که کار آن: download برنامه.ایجاد شبکه واتصال سیستم مانیتورینگ است.

نکته:برای  download برنامه نیاز به یک واسط به نامPC Adapter و کابل  RS232داریم.

نکته:برخی از plc های S7 300 داری درگاه Frofibus_DPهستند که برای شناسایی پسوند2DP استفاده می شود. plc های S7 300 قابیت شبکه شدن توسط درگاه MPIبه PROFIBUS ,ETHERNTرا نیز دارند.

نکته: plc های S7 300 برای رزرو مدولی بر روی اسلات باید با مازول کاذب استفاده کنیم و سیم بندی ان را اماده کنیم این عیب توسط plc های S7 400گرفته شده است.

S7 400

این رده دارای تمام قابلیتهای رده 300 بوده با این تفاوت که تعداد ورودی و خروجیهایی که پشتیبانی میشود چندین برابر دره 300 است و از نظر قابلیت اطمینان در خطا های احتمالی کمترین خطا را در پردازش دارد به اضافه این که برای تغییرات سخت افزاری و یا تعمیرات PLC نیاز به Stop کردن سیستم یا به اصطلاح Over Hall کردن ان نبوده و میتوان این اعمال دا در حین کار بر روی PLC انجام داد که این قابلیت PLC S7 400 را برای کاربردهای نظامی و هسته ای و یا هر پروسه دیگری که توقف ان صدمات و هزینه های زیادی را در بر دارد مناسب و ایده ال کرده است.

S7 400H:نسخه ای مقاوم در برابر خطا است و به منظور طراحی سیستم های Redundant بکار می رود.

S7400F/FH:نسخه ای مناسب برای طراحی هایی با قابلیت اطمینان بالاست.

نکته:سریS7400 قابلیت پردازش موازی حداکثر 4 عددCPU را دارد.(به این فرایندMulti computing می گویند)

محیط نرم افزار: 

 

 

خانه مهندسی برق ایران

خانه مهندسی برق ایران

" گامی تخصصی بسوی اشتغال در صنعت برق کشور"