صفحه اصلی
مهندسی برق
دوره های آموزشی
تحقیق و توسعه
همکاری بانهادها
اخبار
محصولات
سوالات متداول
9+1 دليل انتخاب ما
نمایندگی ها
درباره ما
   CYME

 

CYME

 

طراحي خطوط فشار قوي انتقال نيرو

معرفی نرم افزار:

CYMEیکی از نرم افزارهای بین المللی در شاخه مهندسی قدرت که دارای اکثر ابزارهای لازم برای محاسبات مرتبط با انتقال، توزیع و تولید (نیروگاه ها) می باشد. نرم افزار CYME به اندازه کافی دارای قابلیت انطباق می باشد بگونه ای که می توان آن را برای سیستم های قدرت شرکت های برق و یا صنعتی بکار برد. با استفاده از بانک اطلاعاتی و انتخاب اطلاعات مناسب می توان تجهیزات و کنترل کننده های وسیعی از شبکه را مدلسازی نمود. از جمله امكانات اين نرم افزارها: محاسبات پخش بار، محاسبات راه اندازي موتور ، اتصال كوتاه ، پايداري گذرا ، محاسبات ظرفيت كابلها ، محاسبات سيستم زمين پستها، و محاسبات و تحليل شبكه هاي توزيع. امكانات محاسباتي نرم افزاري   CYMEكه توسط بسته هاي نرم افزاري مستقل ويا مرتبط با يكديگر انجام  مي شود. بشرح زير است   

نرم افزار Power System Analysis Frame Work (PSAF) شامل امكانات زير     :

 - PSAF - Flow محاسبات پخش بار   

 - PSAF- Motor Start محاسبات راه اندازي موتور   

 - PSAF - Fault محاسبات اتصال كوتاه   

- PSAF-STAB محاسبات پايداري گذرا   

 - PSAF - Harmo محاسبات هارمونيكي   

 - PSAF - LINE دياگرام تك خطي   

نرم افزار CYM GRD - محاسبات سيستم زمين پستها   

نرم افزارCYM CAP   محاسبات ظرفيت كابلها   

نرم افزارCYMDIST   محاسبات و تحليل شبكه هاي توزيع شامل امكانات زير   

 - CYMDIST/MAP - مدول گرافيكي   

- CYMDIST/SOM  مدول بهينه سازي عمليات كليد زني   

 - CYMDIST/HARMO تحليل و ارزيابي هارمونيكي   

 - CYMDIST/RAM تحليل و ارزيابي قابليت اطمينان   

- CYMDIST/CAM مدول تحليل حوادث اضطراري   

نرم افزارCYMTCC - نرم افزار هماهنگي تجهيزات و ادوات حفاظتي   

 

PSAF  نرم افزار محاسبات سيستم هاي قدرت:

نرم افزارPSAF  (Power System Analysis Frame Work)  يكي از امكانات محاسباتي نرم افزار CYME  International  براي انجام محاسبات سيستم هاي قدرت مي باشد که دارای مدول های محاسباتی پخش بار، اتصال کوتاه، پایداری گذرا، مطالعات هارمونیکی و راه اندازی موتور بوده و دارای ویژگی های منحصر به فردی است. این نرم افزار دارای یک ویرایشگر جامع برای همه اجزا تشکیل دهنده سیستم قدرت مانند عناصر لازم جهت مدل کردن نیروگاه، پست و خط و تعدادی از ادوات Facts می باشد. بخش ارتباط گرافیکی این نرم افزار با کاربر بسیار قوی بوده و این بخش امکان ایجاد دیاگرام تک خطی، جا به جایی عناصر بر روی دیاگرام تک خطی، تبدیل مستقیم اطلاعات دیگرام تک خطی به منحنی ها و دیاگرام ها را فراهم می سازد. ورود اطلاعات با قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالا هم به صورت گرافیکی و تحت DOS انجام می پذیرد. پایگاه اطلاعاتی این نرم افزار بسیار کامل بوده و برای هر عنصر سیستم قدرت چندین مدل پیشنهادی براساس اطلاعات سازندگان ارائه می نماید. همچنین قابلیت ساخت و تعریف یک مدل جدید از طریق کاربر نیز برای آن وجود دارد. گزارش های خروجی این نرم افزار تحت کنترل کاربر بوده و با فرمت های منحنی، جدول و یا گرافیکی ارائه می شوند.

PSAF داراي مدول هاي شبيه سازي مختلف براي انجام محاسبات گوناگون سيستم قدرت به شرح زير ميباشد   

 - PSAF - Flow  محاسبات پخش بار   

 - PSAF - Fault  محاسبات اتصال كوتاه   

 - PSAF – Motor Start محاسبات راه اندازي موتور   

  - PSAF-STAB محاسبات پايداري گذرا   

 - PSAF – Harmo  محاسبات هارمونيكي   

هر يك از مدولهاي محاسباتي فوق از ويژگيهاي محاسبات صنعتي ، قابليت مدلسازي و تكنيكهاي الگوريتم حل برخوردار مي باشد كه PSAF را بعنوان يك ابزار محاسباتي قابل اطمينان براي تحليل هاي مهندسي درآورده است .

PSAF  از طریق  CYMVIEW   مجهز به امکانات رسم منحنی، اشکال و یا چارت برای مدولهای مختلف شبیه سازی می باشد. CYMVIEW قادر به مدیریت نتایج و خروجی های مدولهای مختلف برای رسم اشکال و منحنی می باشد.

یکی از مدول های مهم این نرم افزار، PSAF– HARMO می باشد. این مدول برای انجام محاسبات هارمونیکی در شبکه های قدرت طراحی شده است. این مدول قابلیت مدل سازی شبکه های تک فاز و سه فاز را دارا بوده و قابل استفاده در صنایع مختلف می باشد؛ به صورتی که قابلیت مدل سازی چندید نوع بار در محیط هارمونیکی را دارا بوده و فیلترهای هارمونیکی و انواع تجهیزات تولید کننده هارمونیک در شبکه را مدلسازی می نماید. با انتخاب این مدول در نرم افزار امکان تحلیل و بررسی اعوجاج هارمونیکی ولتاژ و جریان، شاخص های اعوجاج سیگنال های تلفن، مدل سازی هارمونیکی شبکه قدرت، پخش بار هارمونیکی، مدل سازی اثر پوستی، منابع جریان و مبدل های الکترونیک قدرت و فیلترهای شنت و اکتیو و سایر عناصر سیستم قدرت در محیط هارمونیکی وجود دارد. با استفاده از این مدول امکان ترسیم دیاگرام های امپدانس و فاز منحنی های R-X و نمودار های میله ای THD، TDD و TIF وجود دارد.

هر یک از مدولهای محاسباتی فوق از ویژگیهای محاسبات صنعتی ، قابلیت مدلسازی و تکنیکهای الگوریتم حل برخوردار می باشد که PSAF را بعنوان یک ابزار محاسباتی قابل اطمینان برای تحلیل های مهندسی درآورده است .

مدولاریتی

یکی از ویژگی های مهم PSAF مدولاریتی آن است بدین گونه که ساختار اصلی آن از مدولهای شبیه سازی مستقل تشکیل شده و کلیه مدولها از یک بانک اطلاعاتی مشترک استفاده می نماید.

مدولهای محاسباتی جدید میتوانند بسادگی به نرم افزار اضافه شوند در حالیکه اطلاعات و ساختار شبکه موجود بهمان شکل باقی مانده و قابل استفاده خواهند بود. در حقیقت ویژگی مدولاریتی نرم افزار PSAF را بعنوان نرم افزار قوی و قابل انطباق با نیازهای بهره برداری و طراحی سیستم های قدرت در آورده است .

تنوع و انعطاف پذیری

نرم افزار PSAF به اندازه کافی دارای قابلیت انطباق می باشد بگونه أی میتوان آنرا برای سیستم های قدرت سه فاز شرکتهای برق و یا صنعتی بکار برد. با استفاده از بانک اطلاعاتی و انتخاب اطلاعات مناسب میتوان تجهیزات و کنترل کننده های وسیعی از شبکه را مدلسازی نمود. برای هر یک از تجهیزات با توجه به نوع مطالعه مورد نظر می توان بیش از یک مدل تعریف نمود. PSAF همچنین دارای قابلیت دریافت اطلاعات بصورت جدولی و یا گرافیکی می باشد .

ورود اطلاعات

PSAF دارای یک بانک اطلاعاتی یکپارچه برای کلیه اجزاء تجهیزاتی و کنترلی سیستم می باشد. این بانک بستر اطلاعاتی مشترکی را بوجود می آورد بطوریکه اطلاعات وارد شده برای هر مدول محاسباتی توسط سایر مدولها قابل استفاده می باشد .

برای هر یک از تجهیزات شبکه امکان مدلسازی گوناگون وجود دارد بطوریکه هر مدل اطلاعات خاص خود را نیاز دارد. چون اطلاعات و پارامترهای مشترک بین مدلها نگهداری می شود لذا از ورود تکراری اینگونه اطلاعات به بانک جلوگیری خواهد شد.

اطلاعات شبکه میتواند بصورت بهنگام (on-line)واز طریق دیاگرام تک خطی واردواصلاح شود.

اطلاعات می توانند بصورت جدولی و یا محاوره أی وارد شوند.

بین مدیریت پایگاه اطلاعاتی Dos با , CYMEDIT CYMBASE سازگاری وجود دارد.

قابلیت تبدیل فرمت اطلاعات صنعتی مانند IEEE به فرمت نرم افزار وجود دارد.

استفاده از اطلاعات نمونه ائی

در صورت عدم دسترسی به اطلاعات تفصیلی برای تجهیزات شبکه ، PSAF قادر است که از اطلاعات تمونه ائی استفاده نماید. این توانائی بر اساس در نظر گرفتن تجارب وسیع شرکتهای سازنده صنعت ایجاد گردیده است . همچنین PSAF برای محاسبه و استخراج اطلاعات دارای قابلیتهای زیر می باشد .

محاسبه پارامترهای خطوط انتقال بر اساس ساختار هندسی آنها و امکان لحاظ نمودن تأثیر فرکانس ، تعداد هادیهاو تعداد مداررات خط بر روی پارامترها

محاسبه پارامترهای کابلهای زیرزمینی تک فاز و یا سه فاز با غلاف محافظ و یا زمین شده .

محاسبه اطلاعات نمونه ای برای ژنراتورها و موتورهای سنکرون بر اساس مشخصات کیفی از ساختمان آنها

محاسبه و استخراج اطلاعات نمونه برای موتورهای اندوکسیونی بر اساس مشخصات پلاک و کلاس بندی NEMA

محاسبه و استخراج امپدانسهای مولفه مثبت و صفر بصورت نمونه ائی و تخمین برای ترانسفورماتورهای قدرت و توزیع

امکانات نمایش و گزارش نتایج

نحوه گزارش نتایج شبیه سازی ازنظرحجم اطلاعات وواحدآنها تماما"قابل تعریف توسط کاربرمیباشد

نمایش گرافیکی نتایج بسادگی توسط کاربر قابل تعریف می باشد.

نتایج عددی ، جدولی و گرافیکی قابل کپی برداری برای درج در سایر فایلها می باشد .

امکان رسم مجدد دیاگرام تک خطی شبکه بر اساس یک شین انتخاب شده وجود دارد .

امکان نمایش نتایج شبیه سازی مربوط به تجهیزات شبکه بر روی دیاگرام تک خطی وجود دارد

امکانات رسم شکل

PSAF از طریق CYMVIEW مجهز به امکانات رسم منحنی ، اشکال و یا چارت برای مدولهای مختلف شبیه سازی می باشد. CYMVIEW قادر به مدیریت نتایج و خروجی های مدولهای مختلف برای رسم اشکال و منحنی می باشد.

محیط نرم افزار

نمونه ای از خروجی های این نرم افزار


 

 

 

خانه مهندسی برق ایران

خانه مهندسی برق ایران

" گامی تخصصی بسوی اشتغال در صنعت برق کشور"