صفحه اصلی
مهندسی برق
دوره های آموزشی
تحقیق و توسعه
همکاری بانهادها
اخبار
محصولات
سوالات متداول
9+1 دليل انتخاب ما
نمایندگی ها
درباره ما
   labview

خانه مهندسی برق

Labview System Design Software

 

 

معرفی زبان برنامه نويسی Labview

 

معرفی نرم افزار:

 

Labview يک زبان برنامه نويسی گرافيكی كاملاً حرفه ای است كه در بسياری از زمينه ها  مانند الكترونيک ، كنترل ، مكانيک ، مهندسی پزشكی و ...  می توان از آن استفاده كرد و به دليل مطرح شدن كمبود زمان در تمامی  پروژه ها ، اين زبان برنامه نويسی زمان زيادی را صرفه جويی می كند و به همین دلیل در حال توسعه و نفوذ بیشتر در بازار است.


Labviewدر واقع ابـزار يـک مـيـزكار (Workbench) مهندسی بوده كه حالت پيشرفته يک زبان برنامه نويسی گرافيكی است و زمان زيـــادی از تــولــد آن نمـی گــذرد. اســاس بـرنـامـه‌نـويـسی مطابق با اصطلاحات مهندسی نامگذاری شده‌اند و به  همين دليل كار كردن با آن برای يک متخصص بسيار راحت است و اين قدرت را به فرد  می دهد كه ايده ذهنی خود را بـدون درگـيـر شـدن بـا اصـول و كـلـمـات برنامه نويسی مبتنی بر متن، پیاده سازی کند و نتیجه آن را تحلیل کند.

 اوج قدرت اين نرم افزار در كارهای پردازش و نـمـايـش سيگنال‌ها است و كارت‌های USB DAQ وظيفه انتقال اطلاعات آنالوگ و ديجيتال را به محيط برنامه نويسی برعهده دارند.

 

این برنامه یک نرم افزار قدرتمند و قابل انعطاف جهت تجزیه و تحلیل سیستم های اندازه گیری است.
عملکرد نرم افزار Lab View کاملا از طبیعت ترتیبی و زنجیره ای موجود زبان های برنامه نویسی متنی متداول و مرسوم مجزاست و یک محیط گرافیکی را برای کاربر فراهم ساخته است. در این راه از تمامی ابزارهای لازم جهت جمع آوری، پردازش و تحلیل داده ها و نمایش نتایج استفاده می شود. به کمک این زبان برنامه نویسی گرافیکی که با "G" نشان داده می شود، در برنامه ی نوشته شده، از یک نمودار بلوکی استفاده می شود و سپس این نمودار به کدهای ماشین تبدیل می گردد. این نرم افزار برای موارد بی شماری از کاربردهای علمی و مهندسی، ایده آل و عملی است و به
شما کمک می کند تا مسائل و مشکلات موجود در برنامه نویسی را در مدت زمان کوتاهی حل کنید.
گستردگی Lab View در زمینه آزمایشگاه ها دارای ابعاد مختلفی است. به عنوان مثال در صنایع گوناگون در مواردی که باید اندازه گیری هایی از قبیل دما انجام گیرد، می توان از این نرم افزار استفاده نمود. این دما ممکن است دمای یک کوره، یک سیستم سرد کننده مانند یخچال، یک محیط گلخانه ای، یک اتاق و یا یک دیگ سوپ باشد. علاوه بر دما می توان موارد دیگری نظیر فشار، نیرو، جابجایی، کشش، pH و ... را نام برد. از رایانه های شخصی به همراه این نرم افزار می توان ابزار های اندازه گیری حقیقی را در محل های گوناگون به صورت مجازی شبیه سازی کرد.

 

کاربردها:

در ادامه، تعدادی از کاربردهای این بسته نرم افزاری را مشاهده می کنید:

·       شبیه سازی فعالیت و عملکرد قلب

·       کنترل فرآیند تهیه و بسته بندی مواد غذایی

·       تشخیص وجود نشتی گاز هیدروژن در شاتل های فضایی

·       نظارت بر رژیم غذایی کودکان و نوزادان

·       مدل سازی سیستم های قدرت جهت تجزیه و تحلیل و محاسبه ضریب قدرت

·       اندازه گیری اثرات فیزیکی آزمایش ها بر روی موش های آزمایشگاهی

·       کنترل موتورهای پله ا ی و سرو

·       انجام آزمایش بر روی کارت ها و مدارات الکترونیکی در رایانه ها و دیگر وسائل الکترونیکی برای اطمینان از صحت عملکرد آن ها.

·       کنترل سیستم تهویه مطبوع

 labviewتحولی اساسی و نوین در شیوه های زبانهای برنامه نویسی ایجاد کرده است.برنامه نویسان بدون نوشتن هیچ کدی برنامه های قدرت مندی را تنها با ابزارهای گرافیکی موجود در برنامه ایجاد میکنند.روش کار به این صورت است که تنها اشیاء را از پالتهای control  و functions برداشته و در پنجره front panel قرار میدهیم و سپس به وسیله سیم کشی های صحیح آنها را به یکدیگر اتصال میدهیم.labview یک زبان برنامه نویسی همه منظوره بوده و با آن میتوان کارهای برنامه نویسی شبکه ٬ پایگاه داده ٬ ورودی و خروجی فایل و غیره را انجام داد. اما اوج قدرت labview در کار با پورتهای سریال و موازی و مدارهای واسط کامپیوتری٬ عمل کنترل و اتوماسیون و پردازش داده ها است.در labview شما یک واسط کاربری به نام  front panel برای خودتان میسازید.این واسط شامل ابزارهای کنترلی (مثل کلیدها) و یا ابزارهای نمایشی (مثل درجه ها-گرافها-نمایشگرها) میشود.

روش كار در این نرم افزار در حالت كلی به این صورت است:

ابتدا اكتساب داده انجام میگیرد یا acquire

سپس آنالیز داده توسط نرم افزار labview انجام میشود یا analyze

و در انتها ارائه داده توسط نرم افزار یا present

در مرحله اول به وسیله كارتهای مخصوص این نرم افزار داده های ورودی جهت تحلیل این مقادیر خوانده میشوند:

دما ،ولتاژ، مقاومت ،فشار ،كشش ،جریان ،پالس ،فركانس ،لرزش،روشنایی،داده های دیجیتال و .... برای نرم افزار labview كارتهای مخصوصی جهت اندازه گیری این پارامترها ساخته شده است. در مرحله بعد به وسیله نرم افزار گرافیكی كه تهیه شده برنامه شبیه سازی می شود و در مرحله آخر به فرمتهای گوناگون قابل ارائه است.


 

 

خانه مهندسی برق ایران

خانه مهندسی برق ایران

" گامی تخصصی بسوی اشتغال در صنعت برق کشور"