صفحه اصلی
مهندسی برق
دوره های آموزشی
تحقیق و توسعه
همکاری بانهادها
اخبار
محصولات
سوالات متداول
9+1 دليل انتخاب ما
نمایندگی ها
درباره ما
   pspice

 

OrCAD PSpice Designer

 

 

شبیه سازی مدارهای آنالوگ

 

معرفی نرم افزار:

 

SPICE مخففی است برای عبارت “Simulation Program with Integrated Circuit Emphasis” . همانطور که از نام آن پیداست ، SPICE برنامه ایست که جهت شبیه سازی مدارهای  آنالوگ و خصوصاً مدارات مجتمع ساخته شده است.

این برنامه که اولین بار در سال 1975 در دانشگاه برکلی کالیفرنیا توسط لاری ناگل و دونالد پدرسون بنیان گذاشته شد، با توسعه ی نسخه های مختلف آن، امروزه به یکی از پرقدرت ترین برنامه های تحلیل و شبیه سازی مدارات آنالوگ و دیجیتال تبدیل شده است که بی شک هر دانشجوی رشته برق نیاز مبرم به تسلط بر این نرم افزار دارد . گستردگی کتابخانه های قطعات از یکسو و آنالیز های مختلف از سوی دیگر به همراه سرعت و دقت، Pspise را به یکی از محبوب ترین و پارکربردترین نرم افزارهای رشته برق مبدل ساخته است.

نسخه های اولیه ی SPICE تنها بر روی کامپیوترهای Main Frame قابل اجرا بودند اما در دهه ی ۸۰ نسخه هایی از آن تولید شد که بر روی کامپیوترهای رومیزی قابل اجرا بودند. SmartSpice،PSpice،HSPICE،ultiSIM NanoSim ،UltraSim و بیش از ۲۰ عنوان دیگر از این جمله اند. همچنین نسخه هایی از SPICE با نام های NanoSim ،UltraSim و بیش از ۲۰ عنوان دیگر از این جمله اند. همچنین نسخه هایی از SPICE با نام های MacSpice و LTSPICE برای اجرا در محیط های لینوکس و مکینتاش وجود دارند. در این میان PSpice نسخه ای بهینه شده برای استفاده در PC می باشد  که توسط شرکت MicroSim توسعه داده شده و بعداً امتیاز آن به شرکت OrCad واگذار شد و در حال حاضر متعلق به Cadence می باشد.

بسته ی نرم افزاری OrCad شامل اجزایی برای طراحی فیبر های مدار چاپی نیز می باشد که برای شبیه سازی تنها بخش PSpice و Capture مورد نیاز می باشد. بدین ترتیب که ابتدا باید مدار مورد نظر بصورت گرافیکی در CIS Capture ترسیم شود و سپس در PSpice فراخوانی و اجرا شود تا مدار در این محیط شبیه سازی شود Capture یک محیط کاملا گرافیکی می باشد و بر خلاف نسخه های قدیمی برای شبیه سازی مدار نیازی به نوشتن Netlist یا لیست گره های مدار نیست و با استفاده از واسط کاربری گرافیکی (GUI) می توان مدار را به سادگی ترسیم کرد.

محیط کار در pspise:

در PSPICE ، برای تحلیل یک مدار باید المان های آن مدار را به کمک کدهای خاص این برنامه توصیف کرد. البته در بسته ی نرم افزاری OrCAD family امکان رسم مدار به صورت شماتیک وسپس تبدیل آن به کدهای قابل فهم و قابل تحلیل توسط PSPICE ، فراهم شده است. مطلبی که در هر دو نوع روش تحلیل مدار باید به آن توجه داشت این است که SPICE برای تحلیل مدار از روش اصلاح شده ی گره استفاده می کند. لذا تمام گره های مدار دارای نام (شماره) منحصر به فرد می باشند. مثلاً گره زمین در SPICE با عنوان گره 0 شناخته می شود.

به عنوان نمونه یک مدار ساده در محیط  pspise در زیر آورده شده است.

 

و یک نمونه خروجی:


از ویژگی های برجسته این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • قابلیت افزودن کتابخانه های جدید
  • امکان در نظر گرفتن اثر نویز و حرارت در مدار
  • تحلیل DC و AC مدار
  • جاروب AC و تحلیل فرکانسی
  • شبیه سازی مدارات آنالوگ و دیجیتال
  • مشاهده شکل موج ولتاژ و جریان در گره ها و شاخه های مختلف
  • تحلیل فوریه
  • و . . . .

 

 

 

خانه مهندسی برق

خانه مهندسی برق ایران

" گامی تخصصی بسوی اشتغال در صنعت برق کشور"