صفحه اصلی
مهندسی برق
دوره های آموزشی
تحقیق و توسعه
همکاری بانهادها
اخبار
محصولات
سوالات متداول
9+1 دليل انتخاب ما
نمایندگی ها
درباره ما
   مخابرات-رمز

 

کارشناسی ارشد


مهندسی برق-مخابرات

 

مخابرات رمز

 

مقدمه:

بیشتر دانشجویانی که گرایش رمز را برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب می کنند با امید اینکه بتوانند خود را به نوعی به گرایش سیستم شریف نزدیک کنند، وارد این گرایش می شوند. حقیقت این است که این گرایش هیچ ارتباطی به گرایش سیستم ندارد و کسانی که وارد گرایش رمز می شوند باید به نوعی با رشته برق خداحافظی نمایند

معرفی رشته :

با توجه به گسترش حوزه فعالیت محققین گرایش مخابرات سیستم و به منظور تمرکز بر مباحث امنیت گرایش رمز برای اولین بار در ایران در سال ۱٣٧٨ در پژوهشکده ی الکترونیک دانشگاه شریف وابسته به دانشکده ی برق این دانشگاه،پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد را آغاز کرد.از این رو این گرایش نزدیکی بسیاری با گرایش مخابرات سیستم دارد. در حال حاضر علاوه بر دانشگاه صنعتی شریف ، دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه صنعتی مالک اشتر نیز این گرایش را در مقطع کارشناسی ارشد مخابرات اضافه کرده اند. البته گرایش مخابرات رمز در ایران دارای مقطع دکترا نیست و دانشجویان علاقه مند فعالیت های پژوهشی خود را در این مقطع در زمینه های مرتبط تحت عنوان گرایش مخابرات سیستم انجام خواهند داد. عمده فعالیت محققین مخابرات رمز در حوزه ارسال و دریافت امن اطلاعات می باشد که به طور کلی شامل امنیت در پردازش سیگنال ، امنیت در شبکه های کامپیوتری ، امنیت در الگوریتم های رمزنگاری و امنیت در انتقال اطلاعات می باشد. مباحثی که در حوزه رمزشناسی و الگوریتم ها قرار می گیرند ، عمدتا نیازمند دانش قوی ریاضیاتی در نظریه اعداد و جبر مجرد می باشد و معمولا دروس ریاضیات رمزنگاری و اصول رمز نگاری به منظور آشنایی دانشجویان با مفاهیم مرتبط در نظریه اعداد و جبر مجرد تدریس می شوند. برخی از این مفاهیم عبارت اند از: نظریه هم نهشتی ها ، مسئله تجزیه اعداد ، مسئله­ی لگاریتم گسسته ، معادلات هم نهشتی ، نظریه گروه حلقه و میدان، میدان های برداری و خم های بیضوی. مباحثی که مرتبط با امنیت اطلاعات هستند به دلیل استفاده از تئوری اطلاعات ، عمدتا نیازمند دیدگاهی قوی در حوزه ی آمار و فرایند های تصادفی است.

دروس اصلی این گرایش در دانشگاه صنعتی شریف شامل ریاضیات رمزنگاری ، اصول رمزنگاری ، رمزنگاری پیشرفته ، تئوری اطلاعات و کدینگ ، مخابرات پیشرفته و فرایند های تصادفی است. ضمناً دانشجویان می توانند دروسی مانند نهان سازی اطلاعات ، تئوری اطلاعات شبکه ، امنیت در شبکه های کامپیوتری و... را به عنوان دروس اختیاری اخذ کنند.

آینده و بازار کار

آینده این گرایش

با توجه به نیاز مبرم کشور به مباحث رمزنگاری این گرایش در حال حاضر جای خود را در شرکت های خصوصی و نظامی باز کرده است و در آینده ای نزدیک که کشور به رمز ملی نیاز پیدا می کند از متخصصان استفاده های بسیاری می شود.

بازار کار

این متخصصان با توجه به اندوخته های خود می توانند در مراکز نظامی و یا شرکت های ارائه دهند خدماتی از قبیل:امنیت شبکه های کامپیوتری و مخابراتی،کارت های هوشمند امن و غیره و یا در اپراتورهای تلفن همراه،بانک ها، مشغول به کار شوند که با احتمال نزدیک به صد درصد این افراد به محض فارغ التحصیلی جذب بازار کار می شوند.

 

 

خانه مهندسی برق ایران

خانه مهندسی برق ایران

" گامی تخصصی بسوی اشتغال در صنعت برق کشور"