صفحه اصلی
مهندسی برق
دوره های آموزشی
تحقیق و توسعه
همکاری بانهادها
اخبار
محصولات
سوالات متداول
9+1 دليل انتخاب ما
نمایندگی ها
درباره ما
   مخابرات-سیستم های مخابراتی

 

کارشناسی ارشد

 

مهندسی برق-مخابرات

 

سیستم­های مخابراتی

 

معرفی رشته :

از زمان هاي قديم بشر براي بيان افكار و احتياجاتش به ديگران روشهاي مختلفي را ابداع نموده است. در دوران اوليه كه بشر در قبايل كوچك و در مناطق پراكنده جغرافيايي زندگي ميكرد ،ارتباط در ميان قبيله از طريق صحبت و ايماء و اشاره بر قرار ميشد.با گسترش قبايل و پيشرفت تمدن ها در مناطق بزرگ جغرافيايي ضرورت ارتباط راه دور روز افزون ميگرديد.تلاشهاي اوليه در مورد ارتباط راه دور شامل پيشرفت سيگنال هاي ورودي و اشعه نوراني و مبادله نامه به طرق مختلف ميشد.با آغاز انقلاب صنعتي ضرورت استفاده از روشهاي ارتباط راه دور سريع و دقيق محرز گرديد .سيستم هاي ارتباطي با استفاده از سيگنال هاي الكتريكي براي انتقال اطلاعات از نقطه اي به نقطه ديگر توسط يك جفت سيم به عنوان راه حل اوليه براي تامين ارتباط راه دور سريع و دقيق به كار برده شد.حوزه مهندسي ارتباط الكتريكي توجه وسيعي را در جنگ جهاني دوم و بعد از آن به خود معطوف نمود. پيشرفت هاي مهم در اين زمينه شامل رادار و مايكروويو و ترانزيستور و مدار هاي مجتمع يك پارچه و ارتباط ماهواره اي و ليزر ميباشد.امروزه سيستم هاي مخابراتي الكتريكي براي انتقال صوت و تصوير و متن و انواع ديگر اطلاعات در تمام دنيا گسترش يافته اند. در فعاليت هاي دوران بعد از جنگ همچنين پيشرفت وسيعي در صنايع اتوماتيك و كامپيوتر اتفاق افتاد. اين پيشرفت ارتباط كامپيوتر ها و ساير ماشين ها را نه تنها با انسان بلكه با ساير ماشين ها ايجاد نمود.در بسياري از حالات اطلاعاتي كه مي بايستي بين انسانها و ماشين ها و يا بين ماشينها مبادله گردد در مقايسه اطلاعات آنالوگي كه در ارتباط بين انسانها مطرح است به صورت ديجيتال يا عددي ميباشد. 

حوزه فعالیت در گرایش سیستم بسیار گسترده است و شامل مباحث متنوعی همجون پردازش سیگنال ، مخابرات بی سیم ، شبکه های مخابراتی و موبایل ، شبکه های کامپیوتری ، تئوری اطلاعات ، مخابرات نوری و امنیت است. به طور کلی محققان گرایش سیستم ، سعی در مقاوم سازی سیستم در برابر نویز، انتقال موثر سیگنال و در نهایت آشکارسازی یک سیگنال مخابراتی دارند. اما در این فرایند معمولا محقیقن گرایش سیستم به ساختار فیزیکی سیستم توجه چندانی ندارند و یک سیستم مخابراتی را همچون یک جعبه سیاه در نظر می گیرند و تمرکز اصلی را بر بهبود پارامتریک سیگنال از دیدگاه ریاضیاتی می گدارند. این گرایش نزدیکی بسیار زیادی با مباحث ریاضیات کاربردی به خصوص آنالیز ریاضی و فرآیندهای تصادفی دارد.

دروس گرایش سیستم های مخابراتی در مقطع کارشناسی ارشد بسیار متنوع است. برخی از این دروس عبارتند از : فرایند تصادفی ، مخابرات پیشرفته ، تئوری اطلاعات ، تئوری کدینگ ، تئوری تخمین و آشکارسازی ، تئوری صف ، اصول سیستم های رادار ، مخابرات ماهواره ای ، پردازش گفتار ، پردازش تصویر و ویدئو ، پردازش زمان - فرکانس ، مخابرات نوری ، فیبر نوری ، انتقال داده و شبکه های کامپیوتری ، شبکه مخابرات داده.

 

خانه مهندسی برق ایران

خانه مهندسی برق ایران

" گامی تخصصی بسوی اشتغال در صنعت برق کشور"