صفحه اصلی
مهندسی برق
دوره های آموزشی
تحقیق و توسعه
همکاری بانهادها
اخبار
محصولات
سوالات متداول
9+1 دليل انتخاب ما
نمایندگی ها
درباره ما
   مهندسی مخابرات

 

کارشناسی

 

 

مهندسی برق- مخابرات

 

معرفی مهندسی برق-مخابرات

 

شبکه ی مخابراتی مثل سلسله ی اعصاب انسان جامعه ی جهانی را تشکیل می‌دهد. تخصص در زمینه ی شناخت، نحوه ی عملکرد و چگونگی نگهداری و بهره برداری، تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم های مخابراتی، از شناخت و اهمیت بسزایی برخوردار است. مهندسی برق مخابرات (Telecommunications engineering) یکی از گرایش‌های مهندسی برق است. هدف اصلی این رشته، انتقال اطلاعات یا به عبارتی ارسال و دریافت اطلاعات است. این اطلاعات به سه شکل صوتی، تصویری و داده (DATA) است. از آثار گسترش مهندسی مخابرات می‌توان به رادیو و تلویزیون، اینترنت و ماهواره‌های ارتباطی و یا تحقیقاتی(مخابرات فضایی) اشاره کرد.

مهندسی مخابرات با ارائه نظريه‌ها و مبانی لازم جهت ايجاد ارتباط بين دو يا چند کاربر، انجام عملی فرآيندها را به‌طور بهينه ممكن می‌سازد. پس می­توان این گرایش را به چهار زمینه اصلی طبقه­بندی کرد: فرستنده، مرحله میانی، گیرنده و گسترش شبکه:

فرستنده: آنتن، نحوه ارسال و ...

مرحله­ی میانی: شامل خط انتقال و محاسبات مربوط و ...

گیرنده: شامل آنتن، نحوه دریاغت، تشخیص و ...

گسترش شبکه: مشتمل بر تعمیم خط ارتباطی ساده، ادوات سویچینگ، ارتباط بین مجموعه کاربرها و ...

 هدف از مهندسی مخابرات، پرورش متخصصان در هرکدام از این چهار زمينه است. لازم به ذکر است که يک فارغ التحصيل برق - مخابرات توانايي هاي متوسط برق را دارد و در هر جايي که صنعت برق چه درباره انتقال ، توليد ، توزيع و مصرف انرژي وجود دارد مي توانند کار کنند و در زمينه اطلاعات هم مي توانند کار کنند مثلاً يک modem طراحي کنند که بين دو نقطه ارتباط ديجيتالي برقرار کنند.

در میان تمام گرایش های برق، گرایش مخابرات بیشترین خصلت ریاضی را دارد و تمام تئوری‌ها در قالب ریاضیات پیشرفته در آن مطرح می‌شود. دو درس "آمار و احتمالات" و "الکترومغناطیس" از درس های بنیادی این رشته اند.

گرایش های مخابرات

مهندسی مخابرات از دو قسمت عمده‌ی مخابرات میدان و سیستم‌های مخابراتی تشکیل می‌شود. البته با توجه به گستردگی گرایش سیستم امروزه در برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه صنعتی شریف ، دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی اصفهان گرایش های رمز و شبکه از گرایش سیستم در مقطع کارشناسی ارشد جدا شده است؛ پس گرایش­های مخابرات در کارشناسی ارشد عبارتند از:

گرایش مخابرات میدان

سیستم ­های مخابراتی

مخابرات رمز

شبکه

گفتني است كه امروزه با توسعه مخابرات بي سيم، ارتباط نزديكتري بين دو گرايش ميدان و سيستم ايجاد شده است. براي نمونه در گوشي تلفن همراه ما هم تجهيزات مربوط به مدارهاي مخابراتي و هم تجهيزات مربوط به فرستنده و هم آنتن گيرنده را داريم. از همين رو يك مهندس مخابرات امروزه بايد از هر دو گرايش بخوبي اطلاع داشته باشد تا بتواند يك دستگاه بي سيم را طراحي كند.

دکتر جبه دار در مورد شاخه ­های مختلف این گرایش می­گوید:

"مخابرات از دو گرایش میدان و سیستم تشکیل می­شود که در گرایش میدان، دانشجویان با مفاهیم میدان های مغناطیسی آشنا می­شوند تا بتوانند مناسب­ ترین وسیله را برای انتقال موجی از نقطه­ای به نقطه­ی دیگر پیدا کنند."

 

 

 

خانه مهندسی برق ایران

خانه مهندسی برق ایران

" گامی تخصصی بسوی اشتغال در صنعت برق کشور"